Poskytujeme komplexní služby v oblasti tvorby, rozvoje, správy a provozu webových aplikací. Aktivně se zabýváme internetovým marketingem s cílem zvýšit úspěšnost webů.

Info

info@vizus.cz +420 270 005 275 Mapa Servis

Úvod | Spolupráce | Know-How | Písma na internetových stránkách

Písma na internetových stránkách

21. prosinec 2010 Zprávy Know-How

Problematika písem na internetových stránkách trápí grafiky a tvůrce stránek již prakticky od vzniku služby www. Dlouho byli totiž odkázáni na písma, která má "každý" ve svém počítači. Nejstaršími zástupci této kategorie byli např. písma Arial a Times. Později se k nim přidala písma speciálně vytvořená pro web, např. Verdana, Tahoma, Georgia... Co se s tím dá dělat dnes?

Dnes je možné do webových stránek vložit prakticky jakékoli písmo, prohlížeč si ho stáhne a je to. Problém vzniká na straně práva, tedy práva autorského, kterým je samozřejmě každé písmo chráněno. Jsou písma tzv. free, tedy taková, která můžeme používat libovolně. Těch ale není moc a navíc, málokdy mají dobře vyřešenou českou diakritiku.

Nákup profesionálního, kvalitně zpracovaného písma je věc velmi drahá a málokdy se vyplatí. Uvědomme si, že potřebujeme licenci, která opravňuje písmo volně šířit a to dávají tvůrci písem jen velmi neradi, tedy draho.

Možností je pronájem písma. Existují služby, kde si za nevelký poplatek zaplatíte pronájem např. na 1.000.000 zobrazení stránek za měsíc a písmo na daném webu můžete používat. Nájemce se také postará, aby písmo bylo chráněno a nebylo možné licenci porušit. Je to výhodné jak pro tvůrce webů, jejich provozovatele i tvůrce písem.

Naše firma se rozhodla pro využívání systému Typekit.com a nabízíme Vám tedy možnost využití jejich široké škály písme pro váš web! Na ukázku je právě na našich stránkách použito v titulcích písmo DAX Web, které nahradilo původní Verdanu.